تبلیغات
یک آنلاین - خودروی شگفت انگیز محمد رضا شاه که به قیمت 935000 دلار فروخته شد / تصاویر

cat
green
dark
 
 
 
از اینكه به سایت ما امده اید تشكر میكنیم و امیدوارم كه لحظات خوشی را با ما سپری كنید.

خودروی شگفت انگیز محمد رضا شاه که به قیمت 935000 دلار فروخته شد / تصاویر

نویسنده: یک آنلاین | ساعت: 07:40 ب.ظ

نوشت: یک دستگاه خودروی «پلیموت ایکس ان آر» مدل ۱۹۶۰ که زمانی به محمد رضا پهلوی دیکتاتور مخلوع ایران تعلق داشت، در حراج خودروهای کلاسیک کالیفرنیا به مبلغ 935 هزار دلار به فروش رفت.


انتخاب نوشت: یک دستگاه خودروی «پلیموت ایکس ان آر» مدل ۱۹۶۰ که زمانی به محمد رضا پهلوی دیکتاتور مخلوع ایران تعلق داشت، در حراج خودروهای کلاسیک کالیفرنیا به مبلغ 935 هزار دلار به فروش رفت.این خودروی شگفت انگیز، زمانی در اختیار شاه ایران بوده که «پیکان» به تازگی وارد ایران شد بود!

جزئیاتی از این خودروی شگفت انگیز

«پلیموت ایکس ان آر» خودرویی منحصر به فرد از نوع طرح های مفهومی است که برخلاف روال معمول در تولید این قبیل خودروها، با بدنه ای از جنس فولاد کماکان قابل راندن است و سرعتی معادل ۱۵۰ مایل در ساعت (حدود ۲۴۲ کیلومتر در ساعت) را نیز در کارنامه خود ثبت کرده است.آن چه «پلیموت ایکس ان آر» فروخته شده در حراج کالیفرنیا را از نمونه های مشابه متمایز می کند ماجرای شگفت انگیز این خودروی تاریخی است و سفرهایی است که این شاهکار طراحی در طول سالیان بین قاره های مختلف پشت سر گذاشته است.

پس از آنکه «ویرجیل اکسنر»، طراح نامی کمپانی کرایسلر، «پیلموت ایکس ان آر» را ارائه کرد و شرکت فوق این نمونه را برای مقاصد نمایشی و تبلیغاتی مورد استفاده قرار داد، «کاروزریا گیا»، تولید کننده بدنه خودرو، اتوموبیل یاد شده را خریداری کرد. «کاروزریا گیا» که خود پیلموت را سوار کرده بود تا مدتی مالکیت این خودرو را در اختیار داشت تا این که پادشاه ایران تصمیم به خرید این مرکب خوش پا گرفت. اما دست روزگار و گذر سالیان باعث شد پس از محمدرضا پهلوی، «پیلموت ایکس ان آر» از گاراژ یک کلکسیونر لبنانی سر درآورد و در جریان درگیری های لبنان مدت ها برای مصون ماندن آسیب احتمالی از مکانی به مکان دیگر جابجا شود.

سر انجام در سال ۲۰۰۸، پس از سال ها جابجایی، پلیموت ایکس آر را برای انجام تعمیر و بازسازی به مرکز بازسازی خودروی «آر ام» وابسته به حراجی «آر ام» فرستادند. با اینکه این خودروی به گونه ای شگفت از گزند سالیان و رویدادها در امان مانده بود و سالم به نظر می رسید، باز هم دو سالی طول کشید تا عملیات بازسازی و تعمیر پیلموت ایکس آر به انجام برسد.    

 


امروز هم بعد از سال ها، موتور پیلموت مانند گذشته های دور می غُرد و به گفته «ماریو ون رای»، مدیر کل مرکز بازسازی اتوموبیل های «آر ام» موتور این خودرو «صدای فوق العاده ای دارد.»


به گزارش انتخاب ؛ سی ان ان در مورد این که این اتوموبیل گرانقیمت و شگفت انگیز، چگونه سر از آمریکا در آورده و پول حاصل از فروش آن، به دست چه کسانی می رسد  توضیحی نداده است.

موضوع: جالب ترین،  عکس، 

 
 
مکث تمپ | قالب های رایگان وبلاگ | قالب های بلاگفا | قالب های میهن بلاگ | قالب های پرشین بلاگ | قالب های بلاگ اسکای | قالب های دیتالایف | پوسته های وردپرس | ام گرافیك | M Graphic