تبلیغات
یک آنلاین - آخرین خبرها از زلزله شمال غرب ایران: 300 کشته،2600 مجروح

cat
green
dark
 
 
 
از اینكه به سایت ما امده اید تشكر میكنیم و امیدوارم كه لحظات خوشی را با ما سپری كنید.

آخرین خبرها از زلزله شمال غرب ایران: 300 کشته،2600 مجروح

نویسنده: یک آنلاین | ساعت: 06:20 ب.ظ

زلزله
بیمارستانهای شهرهای اهر و هریس تخریب شده است البته تخریب بیمارستانها خیلی زیاد نیست اما چون بیم ریزش آوار، آسیب دیدگی و بروز حوادث بعدی وجود داشت این بیمارستانها تخلیه شدند و کار درمان و نجات مصدومان بیشتر در بیمارستان شهرهای اطراف به خصوص تبریز انجام شد
آمار کشته شدگان و مجروحان زمین لرزه شمال غرب کشور همچنان رو به فزونی است.

به گزارش خبرنگار عصرایران ، گروه های امداد که به مناطق زلزله زده در آذربایجان شرقی عزیمت کرده اند ، از خرابی های گسترده به ویژه در اهر و مدر مناطق روستایی خبر می دهند که باعث مرگ تعداد زیادی از هموطنانمان شده است.

بر اساس آمارهای اعلام شده توسط مقامات رسمی ، تا لحظه مخابره این خبر ، کشته شدن  300 نفر تأیید شده است.کشته شدگان عمدتاً از شهرستان های اهر ، ورزقان و هریس هستند.

زلزله
 
 همچنین  تاکنون بیش از 2600مجروح شمارش شده اند. این افراد کسانی هستند که توسط مراکز رسمی مورد درمان قرار گرفته اند و در واقع ، تعداد مجروحان بیش از این است. از این تعداد ، مجروحانی که اوضاع وخیم تری داشتند در بیمارستان های ارومیه ، خوی ، تبریز و اردبیل بستری شده اند و بقیه در مراکز درمانی مناطق حادثه دیده  تحت درمان قرار گرفته اند.

زلزله

با توجه به این که تا کنون تعدادی از مجروحان در بیمارستان ها جان خود را از دست داده اند ، این نگرانی وجود دارد که آمار کشته شدگان ، باز هم افزایش یابد.

زلزله

هشدار وزارت بهداشت:احتمال بروز بیماری در منطقه

وزیر بهداشت و درمان که از مناطق زلزله زده دیدار کرده بع باشگاه خبرنگاران صدا و سیما گفت: مردم این مناطق هنوز به غذا ، چادر و آب آشامیدنی نیاز دارند.
مرضیه وحید دستجردی با اشاره به این که از نظر رسیدگی به مصدومین در حال حاضر هیچ مشکلی وجود ندارد و همه آنها به بیمارستان منتقل شده اند گفت : بیشتر مشکلات افراد  آسیب دیده امواتشان است که روی زمین مانده و باید هر چه سریعتر کارهای مربوط به دفن عزیزانشان تسریع پیدا کند.

وی خاطر نشان کرد: تمام بیمارستان ها از نظر دارو، تجهیزات پزشکی و پزشکان متخصص هیچ نوع کمبودی ندارند.

در همین حال معاون وزیر بهداشت با اشاره به قطعی آب در مناطق زلزله زده گفت:احتمال بروز بیماری وجود دارد.
حسن امامی رضوی افزود:متأسفانه بیمارستانهای شهرهای اهر و هریس تخریب شده است البته تخریب بیمارستانها خیلی زیاد نیست اما چون بیم ریزش آوار، آسیب دیدگی و بروز حوادث بعدی وجود داشت این بیمارستانها تخلیه شدند و کار درمان و نجات مصدومان بیشتر در بیمارستان شهرهای اطراف به خصوص تبریز انجام شد البته یک بیمارستان صحرایی نیز در ورزقان که بیمارستان ندارد بر پا شده است.

  استمرار حرکت گسل‌ها نگران‌کننده است

 
 در همین حال معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران وزارت کشور اعلام کرد: ما نگران وضیعت گسل‌ها هستیم چرا که این گسل‌ها در حال تعریض هستند.
 
زلزله

اکبرپور با تأکید براینکه آماده‌باش نسبی به استان‌های همجوار آذربایجان شرقی داده شده، گفت: استمرار حرکت گسل‌ها نگران‌کننده است.

cمین لرزه عصر روز شنبه شهرستان های اهر و ورزقان در استان آذربایجان شرقی تاكنون دهها پس لرزه داشته است که این امر نگرانی مستمر مردم را در پی داشته است.
پیش بینی می شود پس لرزه ها 24 الی 48 ساعت ادامه یابد.

عملیات نجات ادامه دارد

 جمعیت هلال احمر اعلام کرد که با برپایی 3 هزار چادر 16 هزار زلزله‌زده را اسکان موقت داده است. همچنین تا کنون صدها نفر ، زنده از زیر آوارها بیرون آورده شده و نجات پیدا کرده اند. از آنجا که 24 ساعت نخست بعد از زلزله برای افراد زیر آوار مانده حیاتی است ، برای تسریع در عملیات نجات ، 15 تیم "سگ زنده یاب" به مناطق آسیب دیده اعزام شده اند.

امداد


ترافیك سنگین در محور اهر- تبریز


 براساس گزارش پلیس راه‌ کشور، در پی زلزله عصر روز شنبه استان آذربایجان شرقی در حال حاضر بار ترافیكی محور "اهر ـ تبریز" سنگین است.
پلیس راه كشور از رانندگان خواست كه از مسیرهای جایگزین استفاده كنند و با ماموران راهنمایی و رانندگی همكاری لازم را داشته باشند.

زلزله

همچنین راه ارتباطی از تبریز به اهر (15 كیلومتری اهر) به علت تخریب قطع است كه آمبولانس‌ها مجبور شدند از مسیر مشكین‌شهر به ورزقان بروند.

 فعلاً زیر سقف نروید


معاون پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله با بیان اینکه رخ دادن دو زلزله با بزرگای بیش از 6 ریشتر در تبریز از بروز زلزله ای با بزرگای بیش از 7 جلوگیری کرد، گفت: تا 5 ساعت پس از وقوع زلزله 21 پس لرزه به ثبت رسید که احتمال دارد تا هفته آینده ادامه داشته باشد.

دکتر مهدی زارع در گفتگو با مهر، با اشاره به گسل مسبب این دو زلزله خاطر نشان کرد: گسل مسبب این دو زلزله گسل جنوب اهر است که روند شرقی- غربی دارد و سازوکار زلزله فشاری با مولفه امتداد لغزش  بوده است. این زلزله در عمق کم 10 کیلومتری رخ داده است.

زارع به بیان تعداد پس لرزه های این دو زلزله پرداخت و یادآور شد: تا ساعت 20 شب گذشته (زمان وقوع زلزله) تعداد 21 پس لرزه ثبت شده است و به دلیل رخ دادن دو زلزله با بزرگای بیش از 6 احتمال می رود که پس لرزه ها تا شبهای آینده و حتی هفته آینده ادامه خواهد داشت.

وی در خصوص رخ دادن دو زلزله با بزرگای بیش از 6 در این منطقه توضیح داد: رخ دادن این دو زلزله از یک سو توانست از آزاد شدن یک باره انرژی و وقوع زلزله با بزرگای بیشتر از 7 جلوگیری کند ولی از سوی دیگر با وقوع زلزله اول سازه ها سست شدند و در زلزله دوم موجب تخریب سازه ها شد.

وی همچنین با تاکید بر ادامه پس لرزه ها تا روزهای آینده، توصیه کرد تا مردم در فضای باز باشند و از قرار گرفتن در زیر سقف خودداری کنند.

اختصاص مبلغ ویژه رئیس جمهور برای بازسازی مناطق زلزله‌زده

همچنین وزیر کشور از اختصاص مبلغ ویژه به دستور رییس جمهور برای بازسازی مناطق زلزله زده خبر داد.

مصطفی محمدنجار وزیر کشور در گفت‌وگو با خبر ساعت 14:00 خصوص کمک‌های نهادهای مختلف و مردم برای زلزله‌زدگان گفت: خوشبختانه تمام امکانات در مناطق زلزله‌زده فراهم است و ما آنچنان نیازی نداریم اما اگر مردم برای کمک قصدی داشته باشند از آن استقبال می‌کنیم.

وزیر کشور افزود: رئیس‌جمهور دستور ویژه‌ای را صادر کردند که علاوه بر کمک‌های جاری،مبلغ ویژه ای به زلزله زدگان اختصاص یابد.

استاندار: زلزله به 237 روستا در شهرستان‌های اهر، هریس و ورزقان آسیب زد

  استاندار آذربایجان شرقی گفت: در زلزله‌های عصر دیروز در اهر و ورزقان 237 روستا در شهرستان‌های اهر، ورزقان و هریس بین 40 تا 100 درصد آسیب دیده‌اند.

احمد علیرضابیگی ظهر امروز در نشست ستاد مدیریت بحران شهرستان هریس اظهار کرد: با گذشت کمتر از 10 ساعت از زمین لرزه شاهد حضور اعضای هیئت دولت و قائم مقام شورای مدیریت بحران کشور در مناطق زلزله‌زده هستیم که این موضوع مایه دلگرمی دست‌اندرکاران مدریت بحران استان است.

وی ادامه داد: بعد از وقوع حادثه تقسیم‌بندی فعالیت‌های ستاد بحران استان انجام شد و ساعت شش صبح امروز در هر سه شهرستان موفق به خارج کردن حادثه‌دیدگان از زیر آوار شدیم.

وی یادآور شد: 97 روستای شهرستان هریس، 293روستای شهرستان اهر و 47 روستای شهرستان ورزقان بین 40 تا 100 درصد آسیب دیده‌اند.

بیگی اظهار کرد: تا ساعت 9 صبح امروز 83 پس‌لرزه بزرگ و کوچک در مناطق آسیب‌دیده احساس شد.

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه 93 تیم در سطح مناطق آسیب‌دیده مشغول امداد و نجات هستند، گفت: آب معدنی در مناطق حادثه دیده توزیع شده است.

شماره حساب ۹۹۹۹۹ برای کمک نقدی زلزله زدگان


مدیر روابط عمومی سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: نیازی به کمک غیر نقدی و وسایل اولیه برای زلزله زدگان نداریم و هموطنان می‌توانند کمکهای خود را به صورت نقدی انجام دهند.

به گزارش مهر حسین درخشان اظهار داشت: هموطنان که مایل به کمک به زلزله زدگان استان آذربایجان شرقی هستند، می توانند کمک های نقدی خود را به حساب 99999 به نام جمعیت هلال احمر نزد بانک ملی ایران واریز کنند.

هلال‌احمر كمك‌های بین‌المللی را نپذیرفت

مدیر كل روابط عمومی جمعیت هلال احمر ایران با اعلام آمادگی كشورهای دیگر برای ارسال كمك به زلزله‌زدگان آذربایجان‌شرقی گفت: هلال احمر نیازی به كمك‌های بین‌المللی ندارند.

پویا حاجیان در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با بیان اینكه پس از وقوع زمین‌لرزه هلال احمر تركیه به عنوان اولین كشور ضمن ابراز همدردی، برای ارسال كمك‌های امدادی به زلزله‌زدگان اعلام آمادگی كرد، گفت: پس از آن نیز صلیب‌سرخ تایوان، صلیب‌سرخ سنگاپور، فدراسیون بین‌المللی جمعیت‌های هلال احمر و صلیب سرخ، دفتر یونیسف در تهران، دفتر پزشكان بدون مرز، صلیب‌سرخ آلمان، دفتر منطقه‌ای صلیب‌سرخ در نامه‌های جداگانه ضمن ابراز همدردی، آمادگی خود را برای ارسال كمك‌های امدادی به مناطق زلزله زده اعلام كردند.

وی با بیان اینكه تعدادی از سفارت‌خانه‌های كشورهای خارجی در ایران نیز ضمن ارسال نامه‌های جداگانه از آمادگی كشورشان برای ارسال كمك‌های بشردوستانه به مناطق زلزله‌زده خبر دادند گفت: با توجه به توانایی جمعیت هلال احمر در پوشش امدادی مناطق زلزله‌زده، نیازی به كمك‌های بین‌المللی نیست.

آمار جان‌باختگان زلزله به 300 نفر رسید/تعداد مصدومین بیش از 2600 نفر


فرماندار شهرستان اهر با اشاره به شایعات به وجود آمده در شهر اهر گفت: سد ستارخان اهر هیچگونه آسیبی ندیده و مقاومت این سد برای بیش از 10 ریشتر پیش‌بینی شده است و سد ستارخان اهر کاملا سالم است.

فرماندار شهرستان اهر ارسال مواد غذایی و چادر به این شهرستان را ناکافی دانست و گفت: مناطق زلزله زده  شدیدا به چادر، آب، جیره خشک، کنسرو و آب معدنی نیاز دارد.

همچنین قائم مقام سازمان جمعیت هلال احمر كشور از افزایش شمار مجروحان زلزله عصر روز گذشته آذربایجان شرقی به 2600 تن خبر داد.

احمدرضا شجیعی با بیان اینكه آواربرداری در اكثر مناطق زلزله‌زده به اتمام رسیده است، گفت: یك‌هزار و 10 روستا در این منطقه درگیر زلزله بودند كه از این میان 130 روستا بین 70 تا 100 درصد و 20 روستا نیز به طور 100 درصد تخریب شد.

 اسامی جمعی از جان‌باختگان زلزله

سازمان پزشكی قانونی در اطلاعیه‌ای اسامی تعدادی از هموطنان فوت و شناسایی شده در زلزله شهرستان‌های اهر (14 تن)، ورزقان (17 تن) و بیمارستان‌های امام‌رضا (ع) (7 تن) ، وادی‌رحمت (8 تن)، سینا ( 3 تن) را اعلام كرد. اسامی زلزله‌زدگان جان‌باخته‌ای که مورد شناسایی قرار گرفته‌اند:

شهرستان اهر :

1- زیبا اسکندر فرزند نورالله 75 ساله

2-فاطمه کارگری فرزند قدیر 25 ساله

3-حمید کارگری فرزند قدیر 25 ساله

4-مصطفی عبدالله‌زاده فرزند رسول 33 ساله

5-مریم معرفت فرزند قربان 12 ساله

6-آرمان حضرتیان فرزند علی 22 ساله

7-صفیه عباسیان فرزند نصرت 22 ساله

8- نیما طالبی فرزند مصطفی 3 ساله

9-اسماعیل دولتی فرزند محمد 28ساله

10-پروانه تیموری فرزند رحیم 30 ساله

11-بهار مولاری فرزند علیرضا 25 ساله

12-احد شیری فرزند محمدآقا 30ساله

13-شکر دولتی فرزند امین 45 ساله

14-ابولفضل بهرامیان فرزند اسلام 37 ساله

شهرستان ورزقان :

1-امن شرفی

2-رباب دانش‌آموزی

3-علی حسینیان

4-یاسمن قوچی

5-نسا میرزاییان

6-فریده شکری

7-ظریفه زارعیان

8-مشکناز بابایی

9-سودابه محرم‌زاده

10-کیمیا حسین‌زاده (خردسال)

11-خدیجه پورعلی

12-خانم زلفی

13-رقیه اسدی

14-ناهید مولایی

15-زهرا عباسیان (3 ماهه)

16-عصمت واحدی

17-قیمت محمدپور

بیمارستان امام‌رضا (ع) :

1-عوض جعفری

2-صفیه عباسپور

3-فاطمه اسدیاری

4-امیرمحمد محمدی

5-پروین ریحانی

6-المیناز نائبی

7-مریم رنجبر

وادی رحمت:

1-مهناز کریم‌پور فرزند توکل

2-فرح نجف‌پور فرزند عیسی

3-بیوک خانم ممی‌پور

4-حمیده چرانیده فرزندرحمان

5- علی مرادی فرزند عبدالله

6- ثریا لطف‌الله پور فرزند سواد

7-بیوک‌آقا نویدی تازه‌کند فرزند اسلام

8-رضانویدی فرزند حسین

بیمارستان سینا:

1-خاتون مهینی فرزند قربان

2-لیلا ذاکرفرزند ذکر علی

3-قربان علی امامی فرزند کربلاعلی

و سایر :

1-عنایت الله عبدی فرزند هاشم 75 ساله

2-سیم زر فرزند محسن 65 ساله

3-فرناز عزیزی

4-اشرف خرمی 50 ساله

5-رقیه نجف‌پور

براساس این گزارش درپی وقوع این حادثه مسئولان و شخصیت‌های مختلفی نظیرمصطفی محمد نجار، وزیر كشور، مرضیه وحید دستجردی وزیر بهداشت، حسن قدمی، رییس سازمان مدیریت بحران كشور، جمعی از نمایندگان مجلس و محمود مظفر، رییس سازمان امدادو نجات؛ ... در محل حادثه حاضر شده و به شكل مستقیم بر روند امدادرسانی و عملیات نجات نظارت كردند.

موضوع:

برچسب ها: زلزله، اهر، زمین لرزه، ورزقان، هریس، آذربایجان شرقی،

 
 
مکث تمپ | قالب های رایگان وبلاگ | قالب های بلاگفا | قالب های میهن بلاگ | قالب های پرشین بلاگ | قالب های بلاگ اسکای | قالب های دیتالایف | پوسته های وردپرس | ام گرافیك | M Graphic